“Bak Burada Tam Tersi Var”

 

Herkes kendi mesleği ya da ilgi alanları ile ilgili konuları takip eder. Grafik tasarımcıysanız renk, uyum, tipografi, denge, bütünlük, görsel sanatlar ve benzeri konuları takip edersiniz. Bir yazar ya da şairseniz edebiyat, kültür, insan, toplum ve benzeri konuları takip edersiniz. Bir reklamcıysanız iletişim, pazarlama, satış ve benzeri konuları; gelecek hakkında kafa yoran biriyseniz bilim, teknoloji, icatlar ve benzeri konuları takip edersiniz. Meslek gruplarını ve ilgili alanlarını çoğaltmak mümkün, elbette onlarca meslek, yüzlerce ilgi alanı mevcut.

 

İnternetin-bilgisayarın olmadığı analog dönemlerden bu yana bu böyle, bunda elbette bir gariplik yok. Herkes herşeyi takip etmek ve bilmek zorunda değil, ki zaten bu imkansız. O yüzden herkesin mesleği ve o işe verdikleri mesai karşılığında kazandıkları son derece kıymetli uzmanlıkları var. Bir işte uzman olmak da başarıyı beraberinde getiriyor elbette. Bir konudaki başarı da odaklanma ile ilgili, aynen lazer atışı gibi, tek noktaya tam odaklanma.

 

Buraya kadar zaten bildiğimiz, “başarı” için yıllardır uyguladığımız yöntemlerden biri; “odaklan, odaklan, uzman ol, tek noktaya lazer atışını yap”. Başarılı bir doktor uzman olduğu alanda yıllarca çalışır, başarılı bir müzisyen neredeyse tüm ömrünü çaldığı enstrümanla birlikte geçirir, vesaire, vesaire.

 

Bu süreçte “odağın çapı ya da genişliği” konusunda kimsenin çok da bir lüksü yok gibidir. Herkes “… ve benzeri” konuları takip etmek zorundadır; “tasarım ve benzeri”“girişim ve benzeri”, “pazarlama ve benzeri” gibi. Aynı şekilde yakın çevresi ve arkadaşları da “benzeri” meslek ya da “benzeri” ilgi alanlarındaki kişilerden oluşmakta. Reklamcıysanız fotoğrafçı ya da metin yazarı; yazarsanız edebiyat ya da sanat çevresinden; yöneticiyseniz lider veya girişimciler çevrenizi oluşturmakta. Elbette istisnalar vardır, ancak genelde bu böyledir.

 

Burada dikkat çekmek istediğim konu “uzman olmak mı iyi, yoksa herşeyden biraz anlıyor olmak mı?” sorusu kesinlikle değil. Elbette bir konuda uzman olmak, onu destekleyen birkaç konuda da bir miktar fikir sahibi olmak -şimdilik- yeterli gibi görünüyor.

 

Esasen ifade etmek istediğim, iletişim ve bildirimin hayatımızda bu kadar yer ettiği, onca farklı insana ve birbirinden farklı binlerce konuya birkaç saniye içinde erişebildiğimiz şu çağda; her girilen web sitede, sosyal medyada, alış-veriş sitelerinde bize sadece ilgi alanlarımız hakkında ürün, hizmet veya kişilerin “bak burada benzeri var” diyerek sunulması.

 

Bunun sonucu olarak da, aslında birbirinden ayrı gibi duran fakat entegre olan verimliliğimizi artıracak birçok konu “aynı ilgi alanlarında köşeye sıkışmakta”.

 

 

Bu konuda Sayın Levent Erden‘in 2013 yılında yaptığı TEDx konuşmasından kısa bir bölüm bu durumu özetliyor;

 

 

 

 

İşte tam bu noktada sosyal medyada bağlantıda olduğum kişilere baktığımda, meslektaşlarım (ve benzeri işler yapan kıymetli kişiler) yanında, mesleğimle (tasarım) “hiç alakası olmayan” kişilerle de bağlantıda olduğumu farkettim.

 

Bu yazıyı yazmaya karar verdiğim akşam, twitter’da bağlantıda olduğum meslektaşlarım yanında diğer kıymetli “marka danışmanı, iletişimci, stratejist, yayıncı, yazar, karikatürist, girişimci, fütürist, bilim-teknoloji yazarı, edebiyatçı, pazarlamacı, sosyal medya uzmanı, metin yazarı, yönetmen, reklamcı” olan kişilerden, severek takip ettikleri yayın ya da blog’ları bildirmelerini rica ettim.

 

Bu yazıdaki amaç, farklı meslek ve ilgi alanları olan kişilerin takip ettikleri yayınlardan, “bakınız burada benzeri var” yerine, farklı ve ilham verici ilgi alanları kazanmamızı sağlamak.

 

Gecenin köründe “bana acil 10 blog lazım” serzenişimi lütfedip cevapsız bırakmayan ve aşağıda göreceğiniz birbirinden farklı blog önerileri ile bu yazının oluşmasını sağlayan bu değerli kişilere şükranlarımı sunuyorum.

 

Özetle, mesleğiniz ya da ilgi alanınız ne olursa olsun, “bakınız aşağıda tam tersi var”.

 


 

 

@bulentfidan

reklamgunlugu.wordpress.com

 

 


 

 

@fatierdogan

blog.fatierdogan.com

 

 


 

 

@fundalina

fundalina.com

 

 


 

 

@futuristufuk

ufuktarhan.com

 

›  DigitalistMag.com

 

›  Mashable.com

 

›  Webrazzi.com

 

›  wfs.org

 

›  FuturistGerd.com

›  Psfk.com

 

›  WeAareSocial.net

 

›  SingularityU.org

 

›  Gartner.com

 

›  www.Wired.com

 


 

 

@hasanyalcin

hasanyalcin.com

 

 


 

 

@zoomine

zoomine.tumblr.com

 

 


 

 

@Hozkomurcu

hozkomurcu.com

 

›  ReCode.net

 

›  Psfk.com

 

›  TheNextWeb.com

 

›  ReadWrite.com

 

›  CreativeBloq.com

›  DesignTaxi.com

 

›  TechCrunch.com

 

›  VentureBeat.com

 

›  TheVerge.com

 

›  Pazarlamasyon.com

 


 

 

@AyseSenyer

aysesenyer.com

 

 


 

 

@msametozdemir

pikselink.com

 

 


 

 

@MARKETMANonair

marketman-onair.blogspot.com

 

 

Tasarımla ilgilenen biri için yukarıda bahsi geçen farklı konularda da fikir sahibi olmasının üretimlerindeki çeşitliliğe katkısı olacağını düşünüyorum.

 

Tasarım dışında işler yapan kişilerin de tasarım hakkında fikir sahibi olmaları üretimlerine ilham vereceği gibi estetik görgünün toplumda eş zamanlı yükselmesini de sağlayacaktır. Her üretim zaten bir tasarımdır; bir yazının, makalenin, şiirin tasarımı, bir müzik ya da edebi bir eserdeki her detay o eser sahibinin bir tasarımıdır.  Mesleğiniz olmasa bile tasarım hakkında biraz fikir sahibi olmanız, iyidir.

 

Bir tasarımcı olarak birkaç sene evveline kadar sadece mesleğimle ilgili temel konularla ilgilendirdim (güncel tasarım trendleri, tipografi, renk, mizanpaj, basılı-dijital işlerin üretimine yönelik teknik hususlar, vesaire, vesaire). Son dönemde ise işin sadece tasarım (ve estetik) olmadığı, “tasarım-pazarlama-satış” sürecinin bir parçası olduğu (yani bir işin güzel olduğu kadar satılması da gerektiğini) malesef ki oldukça geç farkettim. O nedenle “tasarım” ile birlikte “pazarlama ve satış” konusunda da fikir sahibi olmanın, “satan işler tasarlamak” için en temel hususlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Grafik tasarım ve benzeri alanlar tanımına renk ve tipografi bilgisi yanında “pazarlama ve satışı” da eklemeye, “odağı bozmadan çapı genişletmeye” çalışıyorum da diyebilirim. Tabi bu arada tasarım, estetik ve pazarlama dengesini de koruyarak.

 

“Bilinçli şekilde çevremizi
sadece ilgilendiğimiz konulardaki
kişilerden oluşturuyoruz.”

Yukarıdaki blog önerileri ve değerli öneri sahipleri, “kendi fanusumuzu” biraz olsun genişletmekte umarım bize faydalı olacaktır.

 

Not: Bu kadar vaktinizi aldığım için üzgünüm, bir dahaki sefere kısaltılması için ekstra vakit ayıracağım. Saygı ve sevgilerimle.